Książka pt. “Fatma. Moja arabska teściowa” Nadii Hamid. Dlaczego warto przeczytać?


18 kwietnia 2021 Gosia 0 Comment ,

Miłość może zmodyfikować nasze życie. Sprawi, że staniemy się zupełnie innymi, o wiele lepszymi ludźmi. Ale może też nas zniszczyć i spowodować nasz ostateczny upadek. Nadia Hamid pisze w książce pt. “Fatma. Moja arabska teściowa” o różnych obliczach prawdziwej miłości, ale także o niegodziwości i przemocy.

Jak toczy się tu życie głównej bohaterki?

W tej szczególnej powieści autorka przeprowadzi się do Libii na początku lat czterdziestych. Wtedy właśnie na świecie pojawia się Fatma – nowa, piękna dziewczyna. Fatma dorasta w rodzinie, która, choć wierna tradycji i przekonaniom religijnym, jest jednocześnie pełna czułości i miłości. Kiedy TaniaKsiazka – Fatma się rozwija, nie chce wychodzić z domu, ale wie, że zaręczyny i ślub są dla dziewczyny nieuniknione. W końcu wychodzi za mąż za Ahmeda i pragnie wieść spokojne życie w domu. Nie zawsze ma wysokie oczekiwania, ale nawet te niskie stanowią wyzwanie dla jej męża. I tak kobieta wylewa wszystkie swoje uczucia na swojego pierworodnego syna, Mukhtara.

Czego dotyczy ta książka?

Książka pt. “Fatma. Moja arabska teściowa” to trudna historia, która ukazuje żywot kobiet w patriarchalnej, sadystycznej kulturze. Nadia Hamid w swojej powieści rozważa, co tak naprawdę powoduje, że kobiety są straszne. Nadia Hamid porusza tematy, po które szczególnie chętnie sięga duża grupa czytelniczek. Opowiada o kulturze arabskiej, a także o relacjach między muzułmanami, a także chrześcijanami. Nadia Hamid nie skupia się jednakże tylko na konfrontacji tych dwóch zużytych czy opisujących różnice kultur, ale poszerza warstwę związaną z Libią i jej mieszkańcami.

Kim jest tytułowa Fatma?

Znaczna część książki Nadii Hamid poświęcona jest tytułowej Fatmie, kobiecie, która od najmłodszych lat wychowywała się w tradycyjnej libańskiej rodzinie islamskiej. Hamid pokazuje, jak Fatma w szczególny sposób odziedziczyła wzorce dziewczęcej matki, ucząc się bycia kobietą podporządkowaną mężowi dziewczyny. Ta patriarchalna hierarchia przynosi dziewczynie wiele cierpienia.

Kim jest kobieta w krajach arabskich?

Nadia Hamid sprawnie pisze o roli kobiet w krajach arabskich, ale także o szczególnej niemożności poprawienia swojego losu przez kobiety z powodu kulturowego i religijnego podporządkowania mężczyznom. Niestety jednak, choć w przypadku Fatmy patriarchat zostanie ukazany w swojej intensywnej formie, często również w mniej konserwatywnych środowiskach kobiety doświadczają patologicznych zjawisk powodowanych po prostu przez mężczyzn.