Książka pt. “Fatma. Moja arabska teściowa” Nadii Hamid. O czym jest?


20 kwietnia 2021 Gosia 0 Comment ,

Książka pt. “Fatma. Moja arabska teściowa” Nadii Hamid to nasze najlepsze spotkanie z tą autorką i jej opowieścią o bolesnych doświadczeniach w świecie muzułmańskim. Czytanie jej jest absolutnie bardzo udaną lekcją w tej relacji, choć zaczęliśmy od nowa, bo to niedawno wydana książka. Być może uda nam się poznać wcześniej skomponowane publikacje tej autorki, ale ta powieść jest bardzo ważna.

Co znajdziemy w tej odsłonie?

Jeżeli chcemy publikacji o orientalnej kobiecości do pewnego wyzwania czytelniczego, to warto zwrócić uwagę na obronę Fatmy, myśląc o Bliskim Wschodzie. Niestety, okazało się, że jest to Afryka Północna, więc nie do końca pasowała do briefu, ale ogólnie nie przeszkadzało nam to w lekturze, ponieważ Nadia Hamid była bardzo interesująca i miała wystarczająco dużo powodów, aby dowiedzieć się o temacie, które pochodziły z osobistej wiedzy. Przedstawiła ona nam kulturę kobiet, która jest kulturowo bardzo różna od naszej i nawet śmieszna dla Europejczyków.

Jakie mamy tutaj obraz świata?

Mamy tu świat zdominowany wyłącznie przez mężczyzn, gdzie dziewczęta zmuszane są do bardzo wczesnego zamążpójścia, małżeństwa zawierane są bez żadnych uczuć, a po ślubie wiele z nich zamyka się w murach swoich domów i poddaje się służalczo swoim panom i władcom. W dzisiejszych czasach jednak, jak można się przekonać z tej książki, jest pozytywna strona życia, która przejawia się w mocnych więzach domowych, w tym wzajemnym wsparciu kobiet, które mogą na siebie liczyć praktycznie w każdej sytuacji, ale jak przekonała się na własnej skórze autorka tej fikcyjnej historii, nie ma miejsca na związki mieszane. Różnice kulturowe i religijne są ogromne i dlatego mają ogromny wpływ na mentalność członków tej niemal hermetycznie zamkniętej społeczności lokalnej.

Jak czyta się tę książkę?

Fabułę tego typu książki Nadii Hamid pochłania się i czyta szybko, co więcej, mimo dość suchej, pozbawionej emocji terminologii, skłania ona do refleksji. Konkludując, że Europejki wychodzące za Arabów zazwyczaj nie tylko nie posiadają niezbędnych informacji o świecie, do którego decydują się wejść, ale także mogą być pozbawione wyobraźni. Sama autorka w książce pt. “Fatma. Moja arabska teściowa” Nadii Hamid dała temu wyraz w czytanym przez nas wywiadzie, w którym skrytykował możliwość takich wyborów życiowych. Może dzielić się swoimi dramatycznymi aspiracjami, ale pokazuje też trudną sytuację kobiet w świecie muzułmańskim. Bo miłość to niestety nie wszystko. Czasami kobieta może być najgorszym wrogiem kobiety.