O czym jest książka pt. “Fatma” Nadii Hamid?


22 kwietnia 2021 Gosia 0 Comment ,

Nadia Hamid, to niewątpliwie pseudonim literacki Polki, która wyszła za mąż za muzułmanina, ale także pojechać z nim do Libii, a w swojej kolejnej książce, tej chwili, opowiada o swojej libijskiej teściowej, Fatmie. Historię zawarła w książce pt. “Fatma” Nadii Hamid (https://www.taniaksiazka.pl/fatma-nadia-hamid-p-1484530.html).

Kim jest tytułowa Fatma?

Szczególna historia Fatmy, niewątpliwie typowa dla kobiet urodzonych w ortodoksyjnych muzułmańskich rodzinach patriarchalnych, to historia kobiety, która od dziecka pragnie pełnić wyłącznie funkcję żony i matki. O jej życiu decydował ojciec i wybrany w jego imieniu mąż. Choć ojciec był wspaniałym człowiekiem, nie udało mu się wybrać męża, który byłby dla niej prawie tak samo dobry. Fatma przekonała się, jakim potrafił być brutalem dopiero po przyjęciu weselnym. Najważniejszą rzeczą, jakiej jej partner oczekiwał od dziewczyny, poza prowadzeniem domu w pełnym zachowaniu i spełnianiem jego/jej każdej zachcianki, było urodzenie jakiegokolwiek syna.

Czego jeszcze dowiemy się o Fatmie z tej książki?

W końcu jej córki opuściły dom, a przyszła synowa zaoferowała jej pomoc, więc było dla niej niezwykle ważne, aby jej ukochany pierworodny Mukhtar ożenił się szybko. Niestety, tak się nie stało, bo postanowił skończyć studia wstępne, ponadto w naprawdę odległym kraju, regionie niewiernych ludzi, kiedy kobieta zatroskana o swoją przyszłość i swoją przyszłość znalazła swojej lepszej połowie odpowiedniego kandydata, Mukhtar nic nie wniosła. Jej syn poślubił chrześcijankę, a więc niewierną kobietę, która miała dziecko, z którym postanowiła się ożenić. Rozczarowana oczekiwaniami dziewczyny Fatma, która nie znała miłości do bezdusznego tyrana i gbura, jakim był jej mąż, a z niekiedy musiała podzielić się tym ze swoją lepszą połową.

Jaki problem został poruszony w tej książce?

Trudno się dziwić, że normalne życie Polki z nienawistną teściową stało się dla tej pierwszej makabrą, a dla tej drugiej obszarem, który pokazuje jej nieakceptowane i pogardzane życie synowej.

Jak postąpiła teściowa?

Nadia Hamid, po długich staraniach i wielkiej niepewności o los córek, których teściowa była im przeciwna, zdołała opuścić Libię z wszystkimi dziećmi i, o dziwo, za wyraźną zgodą i pomocą ojca, ponieważ jej mąż Mukhtar miał rozpocząć studia doktoranckie w Europie. Z radością wróciła więc do kraju, a w swojej książce pt. “Fatma” Nadia Hamid opowiadała o doświadczeniach i obserwacjach z kilkuletniego pobytu w Libii, głównie o trudnej sytuacji libijskich kobiet w patriarchalnym świecie arabskim.